Filtrace žen podle příjmení:

Zvolte písmeno:
A  B  C  D  F  H  I  J  K  L  N  P  S  T  U  W  

Navrátilová, Martina

Navrátilová, Martina
ako tuhle psala, že nám mezi L-ženami chybí Martina Navrátilová, takže...

Martina Navrátilová (*1956), podle časopisu Tennis Magazine "nejvýznamnější tenistka v letech 1965-2005," se narodila jako Martina Šubrtová v Praze, příjmení Navrátilová přijala po nevlastním otci Miroslavu Navrátilovi, který ji naučil hrát tenis a byl jejím prvním trenérem. V šestnácti se stala mistryní Československa a o rok později poprvé hrála ve Wimbledonu. V osmnácti letech se zúčastnila turnaje US Open a po prohraném finále s Chris Evertovou požádala o americké občanství - o měsíc později dostala tzv. zelenou kartu, americké ončanství získala až roku 1981.
Během své tenisové kariéry získala 59 grandslamových vítezství (včetně ženských a smíšených čtyřher), ve Wimbledonu dvanáctkrát postoupila do finále ženské dvouhry a devětkrát z něj odešla jako vítězka. Drží světový rekord v počtu vyhraných turnajů (167 ve dvouhrách a 177 ve čtyřhrách). Posledního Wimbledonu se zúčastnila roku 2006 a svou kariéru uzavřela vítězstvím v US Open ve smíšené čtyřhře s Bobem Bryanem.

Svůj první vztah se ženou měla v 18 letech, rodiče však její coming-out zaskočil - nevlastní otec prý dokonce prohlásil, že by byl raději, kdyby Martina byla prostitutka. Když se v době, kdy měla vztah s úspěšnou spisovatelkou Ritou Mae Brown, ke své sexuální orientaci přiznala veřejně, zaplatila za to ztrátou sponzorů (zrcadlovou odezvou jejího osudu je v tomto bodě přiznání tenistky Dany v seriálu L-Word).

Martina se také věnuje charitě - podporuje práva zvířat a znevýhodněné děti a aktivně brání práva LGBT komunity. Roku 1993 se soudila se státem Colorado, který chtěl gayům a lesbám odepřít právní ochranu před diskriminací; o dva roky později se podílela na vzniku tzv. duhové karty, The Rainbow Card, kreditního programu VISA pro gay a lesbickou komunitu. Roku 2000 získala Národní cenu rovnosti (National Equality Award) od největší americké aktivistické skupiny Human Rights Campaign. Jako vegetariánka se objevila v kampaních organizace na ochranu práv zvířat PETA.

Martina je také známá svým antikomunismem: roku 2006 v rozhlasovém pořadu The Leonard Lopate Show, který se původně točil kolem její knihy Shape Your Self řekla, že kvůli ruské okupaci Československa dodnes odmítá mluvit rusky a dodala: "Když slyším, jak někdo tvrdí: ,Ale komunismus nebyl špatný,' řeknu: ,Tak proč nežijete v komunistické zemi, když je podle vás tak skvělý?'" (že, ako??)

V současné době je aktivní v organizaci Rainbow Endowment, která podporuje výzkum HIV/AIDS a rakoviny prsu, gay a lesbické umělce a desítky kulturních a politických skupin v rámci LGBT komunity.

Kromě tenisu umí hrát hokej, řídit letadlo, vydala vlastní životopis s názvem Martina (1985) a v 90. letech se spolu s Liz Nickles autorsky napsala tři detektivní romány z prostředí tenisových zápasů: The Total Zone (1995), Breaking Point (1996) a Killer Instinct (1998).

Podle Martiny se jmenuje postava Martina Zoana Mel Navratilova v anime seriálu Slayers a sloensko-švýcarská tenistka Martina Hingisová.

další info:
oficiální stránky
13. komnata Martiny na stránkách České televize
@ wikipedia
@ Bengales
Sylva Ficová (2007-10-30 01:02:11)

VSTUP DO DISKUSE (Počet reakcí: 1) » (dnes: 0)



 
Část tohoto portálu má inzertní charakter. Zadávání nepravdivých údajů je v rozporu se zákonem.
Provozovatel portálu lesbickykoutek.cz neodpovídá za případné vzniklé škody uživatelů seznamky na tomto serveru.